Preskočiť na obsah

Súčasnosť

Nadmorská výška

453 m n.m.

Rozloha

500 hektárov

Ostatná časť

cca 600 hektárov

Počet obyvateľov

1 235

Sakrálnou dominantou je Kostol sv. apoštolov Petra a Pavla. Okraje ciest zdobia viaceré kríže, či kaplnky. Pôsobí tu moderná materská škola, obyvatelia majú dobrý prístup k verejným službám či už priamo v Kavečanoch alebo v meste. Vyhľadávané obyvateľmi centra mesta sú Kavečany prevažne pre rekreačné možnosti. Bohatú ponuku služieb vrátane ubytovania poskytuje rovnomenný lyžiarsky areál s umelým zasnežovaním. Sú tu výborné podmienky pre zjazdové aj bežecké lyžovanie. Jedinečnou atrakciou v celom kraji je letná bobová dráha. Do katastra Kavečian patrí najväčšia zoologická záhrada na Slovensku a tretia v Európe. Popri hlavnej činnosti zaujme svojich návštevníkov i bohatým kultúrno-vzdelávacím programom a atrakciami pre deti.

Okolitá príroda ponúka možnosť absolvovania mnohých turistických trás cez Hrešnú na Vysoký vrch a širokého atraktívneho okolia Čiernej hory. Botanickou atraktivitou je prírodná pamiatka Kavečianska stráň . Má rozlohu 31 933 m2. Na jej území je zaznamenaný výskyt chráneného a ohrozeného ponikleca veľkokvetého (Pulsatilla grandis). Taktiež sa tu vyskytuje ľan žltý (Linum flavum), orlíček obyčajný (Aquilegia vulgaris) a iné druhy xerotermickej vegetácie. Kavečanmi preteká potok Hrubša.

Obyvatelia obce udržiavajú tradície predkov. Hlavným nositeľom zvyklostí je folklórny súbor Kavečianka s bohatým  repertoárom. K najvýznamnejším športovým udalostiam v Kavečanoch radíme každoročný polmaratón a najnovšie aj motokrosové preteky. Bohatá spolková činnosť prispieva k zvyšovaniu kvality života. Kavečany sú miestom ideálnym pre rodiny s deťmi. Čo nenájdete tu, ponúkne Vám priľahlá metropola.

Symboly mestskej časti

Mestská časť Košice – Kavečany používa symboly schválené heraldickou komisiou a zapísané do heraldického registra SR od roku 2004. Symboly mestskej časti boli schválené miestnym zastupiteľstvom a posvätené miestnym rímskokatolíckym farárom JCLic. Ing. Ondrejom Nagyom.

Erb

Má banícky  motív podľa odtlačku pečatidla obce z 19. storočia. Na červenom štíte zlatovlasou anjelskou okrídlenou hlavou prevýšené zlaté, skrížené banícke kladivká – bicie a rozpájacie – na strieborných rukovätiach. Podklady pre vytvorenie erbu vyhľadal a erb navrhol pán Marcel Bodnár.

Vlajka

Vlajka má podobu v jednej štvrti od žrde štiepeného listu, ktorého žrďová časť je žlto – modro delená, vejúca časť pozostáva zo štyroch pozdĺžnych pruhov čierneho, bieleho, žltého a červeného v pomere 2:1:1:2. Vlajka má pomer strán 2 : 3 a ukončená je tromi cípmi, t. j. dvomi zástrihmi, siahajúcimi do tretiny jej listu.