Preskočiť na obsah

ZOO Košice

V ZOO v súčasnosti návštevníci môžu obdivovať 151 druhov zvierat z 5 kontinentov v celkovom počte 845 jedincov.

Prvým chovným zvieraťom v ZOO Košice bol huculský kôň. Tento druh patrí k najúspešnejším chovateľským výsledkom ošetrovateľov ZOO. Celkove bolo odchovaných viac ako 80 žriebät, čo prispelo k záchrane tohto jediného nášho autochtónneho (pôvodný, vyskytujúci sa v mieste svojho pôvodu) druhu koní. Od roku 1996 je chov huculských koní v ZOO Košice zaradený do Genofondu SR. Huculské kone sa využívajú v hypodrome, intenzívne sa pripravuje ich využitie na hipoterapiu.

V areáli ZOO majú celoročne vyčlenenú plochu o rozlohe cca 11 ha mimo návštevnej zóny, ktorá im umožní zachovať si typické povahové vlastnosti: otužilosť, nenáročnosť a dobrý vzťah k ľuďom. Veľmi úspešne sa tiež chovajú a rozmnožujú aj ďalší chránení reprezentanti karpatskej fauny, ale tiež zvieratá z Ázie, Afriky, Austrálie aj amerického kontinentu. 

Medzi atraktívne a vzácne zvieratá chované v ZOO patria tiež medveď hnedý (odchov pätorčiat je zapísaný do Guinnessovej knihy rekordov), pavián pláštikový, rys ostrovid, kôň Przewalského, pony shetlandský, zebra Chapmanova, pštros emu, jak tibetský, ale aj zástupcovia dravcov, sov, vodného vtáctva, okrasnej hydiny, papagájov, aj pôvodných druhov hospodárskych zvierat. Pri vchode do ZOO je vybudované exotárium a minivivárium.

V jeho priestoroch návštevník môže pozorovať pytóna kráľovského, kajmana okuliarnatého, leguána zeleného, veľhadovca kubanského. Veľkému obdivu sa tešia aj rôzne druhy exotických papagájov a akvarijných rýb. V priestoroch exotária sú chované aj malé opičky tamaríny pinčie, ktoré svojím pohybovým prejavom určite zaujmú návštevníkov. Od mája 2000 je vybudovaný letný výbeh pre korytnačky, v ktorom sa chovajú korytnačky vodné aj suchozemské.

ZOO zaujme v priebehu roka tiež bohatým kultúrno-vzdelávacím programom a atrakciami nielen pre deti. Dostupnosť mestskou hromadnou dopravou je autobusovou linkou č. 29.

Podrobné informácie na www.zookosice.sk/